St. Patrick's Day

St. Patrick's Day

W dniu dzisiejszym uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum świętowali Dzień Świętego Patryka. Uczniowie poznali wiele interesujących faktów na temat patrona Irlandii i brali udział w interesujących quizach. Osoby, które w tym dniu wybrały się na zielono mogły uniknąć pytania na wszystkich przedmiotach.

Today our students celebrated St. Patrick's Day. The children have learnt many interesting facts about the saint patron of Ireland and participated in many interesting quizes about the Irish culture. The students who wore green clothes on this day didn't have to worry about getting a bad grade.

img 20190318 105843img 20190318 114239

Więcej…

Zagraj z nami!

Come play with us!

W piątek 15 marca odbyło się popołudnie z grami planszowymi, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum świetnie się bawili. Prym wiodła gra 5 sekund.

On Friday March 21st the Student School Council organised a board-games afternoon. The students of Year 8 and Year 3 of Junior High School had a fantastic time. 5 Seconds was the favourite choice.

piatek z gramipiatek z grami1

Więcej…

Wyjście do Multikina

A multiplex cinema

14 marca uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się do kina Multikino na film "Corgi - psiak królowej". Szalone przygody, niezwykły humor i ciekawi bohaterowie spodobali się wszystkim.

On the 14th of March pupils of grades 2a and 2a went to Multikino to watch a film "Corgi - psiak królowej". Everyone liked crazy adventures, unusual humor and interesting characters presented on the screen.

20190314 092249

I miejsce dla Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum

First place for the First Bilingual Junior High School

operon

SkyFly

SkyFly

W miniony piątek klasa 5a i 5e wybrały się do Parku Trampolin FlySky, gdzie wspólnie i aktywnie pod okiem instruktora spędziły popołudnie. Uczniowie mieli ogromną radość z możliwości korzystania z różnego typu trampolin, m.in. z: areny głównej, ścieżek trampolinowych, poduszki powietrznej, czy koszykówki w tzw.: klatce. Mieli również okazję rozładować nadmiar energii w basenach z gąbkami, które połączone są z różnego typu atrakcjami, jak: ścianka wspinaczkowa, równoważnia, lina do chodzenia, a także tor przeszkód ninja. Dzięki wyzwolonym endorfinom z uśmiechami na twarzach nasi podopieczni wrócili do domów.

Last Friday, class 5a and 5e went to FlySky Trampoline Park, where they actively and under the supervision of the instructor spent the afternoon. The students had a lot of fun using different types of trampolines.They also had the opportunity to unload the excess energy in pools with sponges that are connected with different types of attractions, such as: climbing wall, balancing ropes, as well as the ninja obstacle course. Thanks to the released endorphins we went back to our homes with smiles on our faces.

20190308 14420020190308 144557

8 marca - pamiętamy o prawach kobiet

International Women's Day and calling for women's rights

8 marca i związany z tą datą Dzień Kobiet jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że droga do równych praw kobiet i mężczyzn nie była i nie jest łatwa. W XXI w. prawa kobiet wciąż są łamane a same kobiety są szczególnie narażone na dyskryminacje i wykluczenie społeczne. W ciągu ostatnich lat dużo się zmienia w tym zakresie, ale wciąż dużo pozostaje do zrobienia zwłaszcza w przełamywaniu stereotypów na temat roli kobiet we współczesnym świecie.

Czy wiesz, że kobiety stosunkowo nie dawno uzyskały prawa wyborcze?
O swoje prawa wyborcze kobiety same zaczęły się upominać zakładając w USA i Wielkiej Brytanie ruch społeczny sufrażystek pod koniec XIX i na początku XX w. Panie poprzez protesty, petycje i akty nieposłuszeństwa obywatelskiego chciały zwrócić uwagę na złą, sytuacje kobiet i przez to zmienić świadomość społeczną odmawiającą im równouprawnienia.
Pierwszym krajem, który przyznał kobietom powszechne prawo wyborcze, była w 1893 r. Nowa Zelandia. W 1902 r. dołączyła do niej Australia. W roku 1913 prawa wyborcze otrzymały kobiety w Norwegii, w 1915 r. – w Danii i Islandii.
W Polsce prawa wyborcze kobietom przyznano w 1918 r. W USA powszechne prawo wyborcze kobiety uzyskały w 1920 r. a w Wielkiej Brytanii 1928 r.
W grudniu 2015 roku prawo do głosowania zdobyły kobiety w Arabii Saudyjskiej. Wciąż jednak istnieją kraje, gdzie kobiety są pozbawione tego prawa, np. w Brunei lub prawo to przyznaje się kobietom z wykształceniem, tak jak jest w Libanie.
Pierwszą kobietą w historii, która uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy licencjata (bachelor's degree), była Amerykanka Catherine Brewer w 1840 r. W Polsce wyższe uczelnie zostały otwarte dla kobiet w 1894 r. Jako pierwszy zielone światło dla kobiet chcących robić karierę naukową zaświecił Uniwersytet Jagielloński.
Jedną z najwybitniejszych kobiet nauki jest Maria Curie-Skłodowska, która dwukrotnie zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1903 i 1911 r. Warto wspomnieć, że słynna chemiczka znalazła możliwość kształcenia w owym czasie na paryskiej Sorbonie. Bowiem w 1891 r. nie było to możliwe w Królestwie Polskim.
Pierwszą Polką powołaną na wysokie stanowisko ministerialne była Irena Kosmowska, posłanka na Sejm w latach 1919–1930 z listy PSL Wyzwolenie, która pełniła funkcję wiceministra opieki społecznej w Rządzie Tymczasowym powołanym przez Ignacego Daszyńskiego.
Pierwszą Polką w roli premiera była dopiero Hanna Suchocka (1992–1993).
Pierwszą kobietą wybraną na stanowisko prezydenta w demokratycznych wyborach była Vigidis Finnbogodottir, która w 1980 r. została prezydentem Islandii, zaś pierwszą kobietą na świecie na stanowisku premiera była Sirimavo Bandaranaike z Sri Lanki, która piastowała ten urząd trzykrotnie w latach 1960–65, 1970–77, 1994–2000.
Kobiety po raz pierwszy dopuszczono do zawodów lekkoatletycznych na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie (1928). Pierwszą polską olimpijką była Wanda Dubieńska.

The 8th March is a good occasion to remind all that equality between men and women is still a job incomplete. Even nowadays women's rights are permanent broken on many occasions and women alone are exposed to discrimination and social exclusion. Within a few last years things are getting much better, but it is long term effort and in this field there is still lots to do particularly if it comes to breaking stereotypes of woman's role in contemporary world.

z23771731IHMaria Sklodowska Curie zostala uznana za najwaznie

Chłopiec z burzy

Storm Boy

We wtorek 05 marca 2019 roku uczniowie klasy IV b i IV e wybrali się do kina, na cudowny film "Chłopiec z burzy".
Wiele pozytywnych emocji wywołały przygody głównego bohatera! Piękna historia o przyjaźni człowieka z pelikanem. Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na małe co nieco. Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Ten dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych!

On Tue, 5th March 2019, the students of IVb and IVe classes went to see the film: "Storm Boy." It is a story about a beautiful friendship between a boy and a pelican; it evoked many positive emotions. After watching the movie, they went to eat something. The day was great!

20190305 202910chlopiec z burzy pl f31005dd0e

W kołowrotku bajek

"In the wheel of fairytales"

W poniedziałek 4 marca br., aula KSP zamieniona została w scenę teatralną, bowiem odbyła się premiera przedstawienia " W kołowrotku bajek" przygotowanego przez dzieci z koła teatralno - muzycznego KSP Musical.
Jest to opowieść o tym, jak wróżki złej mocy zrobiły zamieszanie w krainie baśni i bajek. A to wszystko w pięknej scenerii, okraszone grą aktorską , tańcem i śpiewem.

On Monday, 4th March, the KSP hall was turned into a stage for the premiere of the performance "In the wheel of fairytales" prepared by the children from the theatrical and musical club of KSP. This is a story about evil fairies who have made a lot of fuss in the land of fairytales. And all this was set in a beautiful scenery, sprinkled with the amazing acting, dancing and singing.

IMG 6489IMG 6485

Więcej…

Strona 3 z 84