Festiwal Nauk Ścisłych- dzień matematyczno- fizyczny

2 czerwca 2017r. był ostatnim dniem Festiwalu Nauk Ścisłych obchodzonym w naszej szkole. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z fizyki i matematyki. Zadaniem młodzieży było nabycie umiejętności posługiwania się precyzyjnym narzędziem wyznaczania poziomu. Uczniowie sami musieli wlać wodę destylowaną do poziomicy wodnej, następnie wyeliminować zgromadzone w wężu pęcherzyki powietrza metodą grawitacyjną. Zabawa była dostatnia, gdyż nie było to łatwe. Jeszcze raz króluje tu zasada: cierpliwość popłaca. Zadanie udało się wykonać. Kolejnym krokiem było sprawdzić poziomy przedmiotów zawieszonych na ścianach.Uczniowie wykazali się pomysłowością i wyszli ze wspólnie zbudowanym narzędziem na korytarz, gdzie dokonywali pomiarów poziomów drzwi, klamek, barierek na schodach. Ostatnim zadaniem było wyciagnięcie wniosków. Na podstawie pomiarów stwierdzili uczniowie jednogłośnie, iż narzędzie tak proste w swej istocie okazuje się nie banalne. poziomy wyznacza z zadziwiającą dokładnością, pod warunkiem zachowania odpowiednich norm pomiaru.Wszyscy bawili się znakomicie poznając prawa fizyki.

Po małej przerwie uczniowie musieli się skupić na warsztatach z matematyki. Obejrzeli prezentację na temat iluzji w matematyce (figur niemożliwych - takich, które można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości). Naszej młodzieży się udało stworzyć "niemożliwe kształty" ;-) Sprawne ręce, otwarty umysł i trochę umiejętności fotograficznych sprawiły, iż to co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia powstawało. Odpowiednia perspektywa, światło i zdolności fotograficzne pozwoliły stworzyć trójkąt Penrose'a, w którym każde sąsiednie boki są prostopadłe, basen, na którym wchodząc po drabinie z jednego brzegu przechodzi się na drugi brzeg(???) oraz ramkę, przez którą podobno nie da się przełożyć belki? Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania i świetnie się przy tym bawili.

1 copy2

Więcej…

Dzień Dziecka- zerówka

Najmłodsi uczniowie z grupy 0 b spędzili Dzień Dziecka korzystając ze zdrowego stylu życia. W tym celu przy słonecznej pogodzie udaliśmy się na świeżo wyciskane soki. Propozycje skomponowanych smaków były tak pyszne, że z chęcią poczęstowaliśmy się jeszcze dokładką. Tym bardziej , że potrzebowaliśmy dużo sił na resztę dnia. Kolejnym celem zdrowego stylu była wycieczka krajoznawcza. Po zjedzeniu na świeżym powietrzu, postanowiliśmy udać się w następny zdrowy punkt na naszej mapie. Był to plac zabaw ze ściankami wspinaczkowymi, trampoliną, oraz długim wspinaczkowym tunelem. Zgodnie wszyscy podsumowali, że był to ekstra dzień :)

0b 30b 4

Więcej…

Dzień Dziecka- klasy 6 i 1 gimnazjum

Po wczorajszym dniu pełnym wrażeń spędzonym w Warszawie w Muzeum Polin oraz na spektaklu w Teatrze Narodowym, dzieci z klasy 6 i I gimnazjum relaksowali się na warsztatach kulinarnych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. Dyskusjom na temat zdrowego odżywiania nie było końca. Doszliśmy do wniosku, że warto korzystać z dobrodziejstw natury – jakimi są bogate w witaminy i walory smakowe owoce i na stałe wpisać je do codziennego menu. Uczniowie z zaangażowaniem komponowali owoce z rozmaitymi składnikami oraz odbył się konkurs na najbardziej oryginalny deser owocowy. Jury oceniało współpracę zespołów, smak oraz pomysłowość. Spotkanie zakończyliśmy piknikiem w promieniach czerwcowego słońca.

6 16 2

Więcej…

Dzień Dziecka- klasa 1a szkoły podstawowej

Dzień Dziecka klasa 1a postanowiła świętować w zdrowym stylu. Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer na ulicę Solną, by spróbować pysznych świeżych soków oraz wyjątkowego mrożonego jogurtu z owocami w „Sokowirówce”. Niektórzy z nas z nieufnością podchodzili do tych „oszukanych” lodów ale okazało się, że ich obawy były zupełnie niepotrzebne. Jogurtowe lody okazały się pyszne. Każdy z uczniów mógł również skomponować swoją wersję soku i smoothie łącząc ulubione owoce. Podczas naszej wyprawy rozmawialiśmy o zdrowym stylu życia. Okazało się, że nasz Dzień Dziecka był pyszny i słodki, mimo że nie było w nim ani grama cukru.

1a 11a 2

Więcej…

Dzień Dziecka- klasy 4 szkoły podstawowej

Po co nam statystyka?
Klasy 4a i 4p świętowały Dzień Dziecka w ... Urzędzie Statystycznym! O wcale nie było nudno - dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek z historii Urzędów Statystycznych (wiedzieliście, że pierwszy taki urząd powstał w 1918 roku?!), a także skąd się bierze dane do badań statystycznych i jakimi obszarami badań zajmuje się kielecka placówka. Były też słodycze, konkursy z nagrodami i zabawa w szyfrowanie. A potem poszliśmy na pyszne lody! Całą wycieczkę odbyliśmy z mapami w dłoniach - zaznaczaliśmy przebytą trasę i odkrywaliśmy kieleckie ulice, place i pomniki. Najlepszego z okazji Dnia Dziecka!
4 14 2
Więcej…

Dzień Dziecka- 3 gimnazjum

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 3 Gimnazjum Językowego spędzili miło czas na pikniku, na Stadionie Leśnym. Uczniowie brali udział w mini zawodach - kalambury, wyścigach rowerowych, w grach i zabawach z piłką.

3 13 2

Więcej…

Poznajmy historię Żydów

Dnia 31 czerwca uczniowie klasy 6, Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum, Gimnazjum Językowego oraz Pierwszego Dwujęzycznego Liceum wybrali się do Warszawy.
Pierwszym punktem zwiedzania była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z losami Żydów mieszkających na polskich ziemiach od 1000 lat, z dynamicznie zmieniającymi się relacjami międzykulturowymi. Muzeum, poza walorami edukacyjnymi, okazało się być także gratką dla miłośników architektury. Niezwykle ciekawy i wyjątkowy budynek, zainteresował wielu zwiedzających.
Uczniowie wybrali się również tego dnia do Teatru Narodowego na spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka pt. „Królowa Śniegu”. Opowieść o Gerdzie, która wędruje przez cały świat, aby uratować ukochanego Kaja, wciągnęła wszystkich bez reszty. Baśniowość przekazu, scenografia przygotowana z rozmachem i wzbogacona elementami audiowizualnymi oraz ciekawie przedstawiona tematyka miłości i dorastania niezwykle poruszyły wszystkich widzów.
Do Kielc uczniowie wrócili już 1 czerwca, więc zmęczeni, ale zadowoleni rozpoczęli wspólnie Dzień Dziecka.

12

Więcej…

Łamigłówki matematyczne

Dzisiaj w klasie I a odbyły się zajęcia z matematyki. Dzieci rozwiązywały rebusy i łamigłówki matematyczne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Największym uznaniem cieszyło się sudoku ze zwierzątkami, gra memory oraz zagadki z zapałkami.

IMG 20170531 123602IMG 20170531 130231

Strona 5 z 55