Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Dziś, 10 listopada 2015 r. w audytorium II w budynku Szkół Gimnazjalnych KSP, odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. W pierwszej części zgromadzeni uczniowie wysłuchali krótkiego wystąpienia nauczyciela historii, po czym aula oddana została do dyspozycji zaproszonego gościa, lubelskiego muzyka Pana Adama Jarząbka, który zabrał zebranych w podróż po wybranych wydarzeniach historycznych, zawartych w utworach Jacka Kaczmarskiego. Uczniowie z wypiekami na twarzach słuchali utworów takich jak: „Mury”, „Nasza Klasa”, „Ostatnia mapa Polski”, „Ballada Wrześniowa” czy „Pan Kmicic”. Każda z pieśni poprzedzona był krótkim komentarzem. Po zakończeniu uroczystości uczniowie zadawali muzykowi pytania oraz prosili o zagranie wybranych utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

alt alt

Więcej…

Członkowie Klubu Kultura Sztuka Pasja w kinie Fenomen na projekcji filmu "Persepolis"

alt

10 listopada 2015 w ramach działalności Klubu KSP - Kultura, Sztuka, Pasja, uczniowie Gimnazjum Językowego
i Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum obejrzeli w kinie Fenomen film pt. „Persepolis”. Według krytyków
to film dla każdego - dla miłośników komiksu, animacji i dobrego kina. Dla dzisiejszych trzydziestokilkulatków, którzy będą mogli przypomnieć sobie czas swojego dojrzewania w Polsce przełomu lat 70. i 80. Dla osób pragnących poznać prawdę o Iranie i Irańczykach. Dla kobiet poszukujących swojego miejsca na ziemi. To lekcja kobiecości, tolerancji i … rocka.

Nasi uczniowie oczami inteligentnego dziecka mogli obserwować jak Iran, w którym panowała wolność, a ludzie żyli szczęśliwie, powoli zmienia się w zamkniętą klatkę, gdzie za noszenie adidasów i przypinki z Michaelem Jacksonem można zostać zatrzymanym na ulicy. Obejrzeli film o dojrzewaniu w sytuacji terroru, zniewolenia, zakazów, nakazów, na tle oszalałej historii i w przeddzień Święta Niepodległości mogli uświadomić sobie jak dużo mamy szczęścia, że żyjemy w wolnym, niezależnym i demokratycznym kraju.
W tematykę filmu wprowadziła uczniów pani Barbara Biskup, która na co dzień zajmuje się prawami człowieka
i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Uczniowie chętnie odpowiadali na jej pytania i dzielili się spostrzeżeniami
oraz przemyśleniami na temat filmu.

Półfinał zawodów o Puchar Kielc Szkół Podstawowych w Pływaniu

Wczoraj w dniu 09.11. 2015r. na pływalni „FOKA” odbył się półfinał zawodów o Puchar Kielc Szkół Podstawowych w Pływaniu w których nasi uczniowie wzięli udział. Zawody rozgrywane były w dwóch terminach, a wyniki rywalizacji wyłonią szkoły zakwalifikowane do finałów. Nasza szkoła reprezentowana była przez 26 uczniów z klas: II, III, V i VI. Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach:

  • 25m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców klas I-III,
  • 50m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców klas IV-VI,
  • 25m stylem klasycznym chłopców klas I-III,
  • 25m stylem grzbietowym dziewcząt i chłopców klas I-III,
  • oraz w sztafecie 4x50m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców klas I-VI.

Wszyscy nasi zawodnicy spisali się na medal angażując się w 100% podczas konkurencji. Trzykrotnie nasi uczniowie stali na podium:
-Kosma Zwierzchowski za zajęcie 1 miejsca na dystansie 25m stylem grzbietowym chłopców klas I-III z wynikiem: 25,64 oraz za zajęcie 3 miejsca na dystansie 25m stylem dowolnym chłopców klas I-III z wynikiem: 22.80.
-Michał Jezierski za zajęcie 2 miejsca na dystansie 25m stylem klasycznym chłopców klas I-III z wynikiem: 35.05.
Nie da się ukryć, że Kolegium Szkół Prywatnych miało najlepsze grono kibiców na trybunach pływalni w postaci uczniów i rodziców.

alt alt

Więcej…

Spotkanie ze Zgrzyciakami

W ostatnim czasie klasa III p1 wzięła udział w testach Strefy Gier w ramach projektu e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie poznali fascynujący świat Zgrzyciaków. Wspólnie z Figiem, Eronem i Animą stawili czoła złośliwemu Profesorowi Zgrzytowi, który sieje zamęt swoimi wynalazkami w świecie Julki i Kuby oraz Zgrzyciaków. Wszystko wskazuje na to, że rosną nam profesjonalni testerzy.

Z wizytą w OMPIO

W piątek , 6 listopada, klasy drugie i trzecie odwiedziły Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zajęcia warsztatowe odbyły się pod hasłem „Wielcy Polacy" i przybliżyły uczniom sylwetki Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Podczas zwiedzania muzeum poznawaliśmy historię dążenia Polaków do Niepodległości. NIE BYŁO NUDNO, bo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym mogliśmy klikać, dotykać, oglądać liczne zdjęcia, ekrany i eksponaty.

Pamiętajmy o przodkach - wizyta w Muzeum Dialogu Kultur

W dniu 29 października uczniowie klasy "0" wyruszyli do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, gdzie dowiedzieli się skąd pochodzi Halloween, jak Święto Zmarłych obchodzone jest w Meksyku, Japonii czy innych krajach na świecie. Najmłodsi dowiedzieli się kto świętuje ten dzień puszczając łódeczki na wodę i gdzie na świecie jest wesoły cmentarz. Na koniec dzieci wykonały kolorowe pamiątki metodą origami.

W Muzeum Powstania Warszawskiego

Klasy IIG1 i IIG2 zwiedzały Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to pierwsze w Polsce muzeum interaktywne, które w niesamowity sposób pozwala pobudzić wyobraźnię i wczuć się w sytuację powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy. Uczniowie obejrzeli wiele pamiątkowych fotografii oraz przedmiotów z okresu II wojny światowej. Najbardziej przykuwał uwagę odgłos bicia serca wydobywający się ze ściany stropowej. Te 63 uderzenia na minutę symbolizują czas trwania powstania. W muzeum znajduje się też replika samolotuz okresu II wojny -Liberatora KG 890GR-S, który po dokonaniu zrzutu nad walczącą Warszawą został zestrzelony, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się kanały. Każdy mógł poczuć na własnej skórze namiastkę tego, co przeżywali ludzie w czasie powstania, przedzierający się godzinami przez małe, ciemne, wypełnione ściekami kanały znajdujące się w podziemiach Warszawy.

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Klasa IIIG zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych – poznali historię języków żydowskich i zmagali się z alfabetem hebrajskim i jidysz. Później wszyscy udali się na zwiedzanie ekspozycji a wystawa to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Uczniowie próbowali poznać odpowiedzi na pytania:
· Jak Żydzi pojawili się w Polsce?
· W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie?
· Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Czas spędzony w muzeach to prawdziwe podróże w czasie i najbardziej efektywne lekcje historii.

Strona 53 z 73