Jasełka i koncert kolęd

Carol concert and nativity play

Przedświąteczny piątek był okazją do wielu wzruszeń. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie (i wystąpili przed pełną widownią!). Następnie zorganizowaliśmy prawdziwy koncert kolęd, przy muzyce czas upłynął bardzo szybko. Na zakończenie każda klasa wyprawiła swoją wigilię (w pięknie udekorowanych salach – wszakże dekoracje były elementem konkursu).

Pre-Christmas Friday was an opportunity for many emotions. The youngest students of our school prepared the performance (and performed before the full audience!). Then we organized a real concert of Christmas carols, the time with music passed very quickly. At the end, each class had their Christmas Eve meetings (in beautifully decorated rooms - after all, the decorations were part of the competition).

DSC 6646DSC 6660

DSC 6654 DSC 6658