Uroczystość podsumowania Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2018/2019

The Voivodeship Subject Competiotion Awards 2018/2019

4 kwietnia w sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyła się gala rozdania nagród zwycięzcom Konkursów Kuratoryjnych w bieżącym roku szkolnym.
Laureatem konkursu z matematyki został Jan Piętak natomiast z języka niemieckiego Maximilian Huiskens, gratulujemy sukcesów! Wszystkim Laureatom wręczono dyplomy, medale i słodkie serca piernikowe.

On 4th April, in the cinema room of the Provincial Culture Center in Kielce was the prize-giving gala for the winners of the Subject Competitions of the current school year.
The winner of the mathematics competition was Jan Piętak, the German language comeptition has been won by Maximilian Huiskens. Congratulations on your successes! All winners were awarded diplomas, medals and sweet gingerbread hearts.

sp 01

sp 02sp 03