We wtorek 21 maja 2013 r. w  gazecie Echo Dnia w dziale REGIOEDUKACJA po raz kolejny ukazał się artykuł naszej Szkole. Przedstawiamy Państwu tekst tej publikacji.

Podróż dookoła zjednoczonej Europy

Szkoła Podstawowa, Gimnazjum Językowe i Liceum Ogólnokształcące Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach podobnie jak w roku ubiegłym hucznie świętowało Dzień Europy. Nie zabrakło ciekawych pokazów, konkursów i poczęstunku!


- Dzień Europy uświadamia nam, że Europa jest jednością i my też jesteśmy jej obywatelami. Każdy z nas może dowiedzieć się dużo o Europie i uczestniczyć
w życiu wszystkich Europejczyków – mówi Jakub Sala z klasy szóstej.

W poniedziałek 13 maja w Szkole Podstawowej w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach był obchodzony Dzień Europy pod hasłem „Podróż dookoła zjednoczonej Europy”.

UNIA EUROPEJSKA BEZ TAJEMNIC

Celem tego  wydarzenia było przybliżenie tematyki Unii Europejskiej najmłodszym uczniom, popularyzacja wiedzy o wybranych państwach należących do Unii Europejskiej, ich historii,  geografii, sztuce, nauce, sławnych postaciach, potrawach kulinarnych jak również uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu.

W świętowanie była włączona cała społeczność szkolna, a przygotowania trwały kilka tygodni. Właśnie kilka tygodni temu uczniowie klas: czwartej, piątek i szóstej wylosowali państwa, na temat których przygotowali informacje dla najmłodszych. Wśród tych krajów znalazły się: Malta, Bułgaria, Słowenia, Finlandia oraz Szwecja.

Każda z prezentacji była niezwykle oryginalna, ponieważ dzieci same opracowały scenariusz swoich przedstawień, odgrywali opracowane przez siebie scenki i skecze związane z kulturą i historią krajów. Najmłodsi z zainteresowaniem uczestniczyli w tej inspirującej podróży po Europie świetnie się przy tym bawiąc.

SMAKI EUROPY

- Przedstawialiśmy Bułgarię. Staraliśmy się, żeby zaciekawić dzieci – powiedziała Maria Urbańska z klasy piątej. – Jedną z atrakcji był przyjazd wymyślonej gwiazdy bułgarskiej. Przeprowadzaliśmy z nią wywiad, podczas którego dzieci dowiedziały się o stolicy Bułgarii, o atrakcjach turystycznych tego kraju, tradycji. Przeprowadziliśmy także pokaz mody bułgarskiej (w kolorach flagi). Opowiedzieliśmy także najmłodszym między innymi o najważniejszych zabytkach, fladze, mieszkańcach kraju i jego geografii. Nauczyliśmy także podstawowych zwrotów w języku bułgarskim. Przygotowaliśmy także stoisko kulinarne, na którym znalazł się tradycyjny bułgarski przysmak „baklawa”. Potrawę upiekł kolega z naszej klasy. Smakołyk cieszył się bardzo dużym powodzeniem.

Z kolei Jakub Sala z klasy szóstej był w grupie, która przybliżyła małym uczniom historię oraz tradycję Malty.

- Zaprezentowaliśmy między innymi historię flagi, zabytki, tradycje – na przykład taniec maltański, strój narodowy, hymn, najsławniejszych obywateli kraju. Omówiliśmy także geografię kraju oraz nauczyliśmy dzieci podstawowych zwrotów w języku maltańskim. Przygotowaliśmy także informacje na temat kuchni tego kraju, które posiada elementy brytyjskie oraz włoskie - zdradził Jakub.

OBOPÓLNA KORZYŚĆ

Dzięki tym prezentacjom najmłodsi poznali kraje europejskie, ale dużą wiedzę zdobyli też starsi uczniowie, którzy przygotowywali wykłady.

- Praca z młodszymi koleżankami i kolegami z najmłodszych klas była wymagająca, bo trzeba było je czymś nieustannie zajmować – przyznała Marysia Urbańska z klasy V – myślę, że dzieci nie mogą się doczekać, kiedy same w przyszłości będę mogły prowadzić takie prezentacje na Dniu Europy i mieć satysfakcję z tego, że nauczyli się czegoś nowego siebie i innych.

- Nauczyliśmy się wypowiadać publicznie oraz poznaliśmy historię krajów należących do Unii Europejskiej. Dzień Europy uświadamia nam, że Europa jest jednością i my też jesteśmy jej obywatelami. Każdy z nas może dowiedzieć się dużo o Europie i uczestniczyć w życiu wszystkich Europejczyków – dodał Jakub Sala.

ZABAWA: KARAOKE I BAJKI

Oprócz prezentacji w salach, każda z klas przygotowała również stoisko kulinarne gdzie można było skosztować specjałów pochodzących z tradycyjnej kuchni danego kraju.  Równocześnie uczniowie oglądali wystawę fotografii „Moja Europa”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się  gry zorganizowane na sali gimnastycznej, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jak bawią się ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej. Kolejną równie ciekawą atrakcją było karaoke w języku angielskim. Dzieci wspólnie uczyły się śpiewać najnowsze przeboje muzyki brytyjskiej. W programie znalazło się też przedstawienie pod tytułem „W krainie baśni” w trakcie którego odgrywali w języku niemieckim scenki z najbardziej znanych baśni braci Grimm. Zadaniem widowni było odgadnięcie tytułu każdej z nich. Ostatnią atrakcją dnia był turniej językowy poprowadzony przez uczniów.

- Nauczyłam się jak jest poza najbardziej znanymi krajami w Europie. Bardzo podobał mi się Dzień Europy i mam nadzieję, że będziemy kontynuować tą tradycję za rok – przyznała Marysia Urbańska.

NIE TYLKO ZABAWA

Ale obchody Dnia Europy to nie tylko zabawa. O godzinie 10 rozpoczął się uroczysty apel. Michalina Michniewska, uczennica IG2 otworzyła go, wykonując hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”.

Słowo wstępne wygłosiła pani Elżbieta Wołoszyn, która podkreśliła kwestie polityki edukacyjnej Unii Europejskiej zawartej w Traktacie z Maastricht i w traktacie bolońskim oraz jej cele, czyli zachęcanie państw członkowskich do podnoszenia poziomu edukacji i współpracy w tej dziedzinie, a jednocześnie całkowite respektowanie odpowiedzialności państw członkowskich za treści nauczania, organizację systemów edukacyjnych i ich różnorodność kulturową i językową.

Elżbieta Wołoszyn przypomniała, że realizację założeń polityki edukacyjnej wspomagają liczne programy Unii Europejskiej, w ramach których młodzi ludzie, między innymi uczą się języków państw członków, wymieniają doświadczenia, uznawane są ich dyplomy i kwalifikacje zawodowe.

Następnie uczniowie poszczególnych klas gimnazjum i liceum przedstawili system szkolnictwa w wybranych krajach Unii Europejskiej. Pierwszą część apelu zakończyła projekcja filmu „Edukacja w Unii Europejskiej”. W części drugiej odbyła się debata panelowa poprowadzona przez pana Bartosza Kułana. Uczniowie gimnazjum i liceum podzieleni zostali na dwa przeciwstawne obozy, których zadaniem było opracowanie zagadnień dotyczących poszczególnych elementów współpracy Polski i Unii Europejskiej. Debata toczyła się według schematu panelowego, który polegał na dyskusji obu uczniowskich grup ekspertów, a następnie na możliwości zadawania pytań przez osoby zgromadzone na auli, które bacznie przysłuchiwały się prowadzonej debacie. Uczniowie dyskutowali m.in. na tematy dotyczące: szans edukacyjnych, szkolnictwa w Unii Europejskiej, możliwości studiowania na zagranicznych uczelniach, wspólnego rynku europejskiego czy swobodnego przepływu usług i kapitału. Gorąca debata dotyczyła także kwestii przystąpienia Polski do strefy euro, kryzysu gospodarczego, czy wspólnej polityki zagranicznej w ramach Unii Europejskiej. Ostatni panel dyskusyjny dotyczył natomiast kwestii funduszy europejskich. Obie grupy uczniów wykazały się znakomitym przygotowaniem merytorycznym ostro polemizując ze sobą. Po zakończeniu debaty głos zabrał zaproszony gość Pan Artur Kosmala z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach przedstawiając uczniom perspektywę finansową Unii na najbliższe lata oraz zasady przyznawania funduszy unijnych dla Polski. Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów KSP. Możliwość wymiany poglądów była nie tylko ważną lekcją sztuki umiejętnego dyskutowania, a także retoryki czyli błyskotliwego przemawiania.

Takie akcje pomagają wyrobić sobie własne zdanie na temat Unii Europejskiej jak również sprawdzić się jako mówcy i przedstawić swoje poglądy przed większą publicznością. To ważne by młodzi ludzie żyjący w kraju członkowskim Unii potrafili wyrażać swoją opinię na temat Unii Europejskiej.” – Karolina Kosałka uczennica 1 kl. liceum

 WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Dzień Europy to nie jedyna forma przybliżania uczniom zagadnień związanych z Unią Europejską. Jak co roku w maju uczniowie Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach zrealizowali projekt językowo-edukacyjny, udając się w podróż do Niemiec, Szwajcarii i Francji.

Jednym z elementów wyjazdu był całodniowy pobyt w Strasburgu, będącym stolicą Alzacji. Uczniowie oprócz zwiedzania zabytkowej starówki, odwiedzili także siedzibę Parlamentu Europejskiego. Nowoczesny budynek wywarł duże wrażenia na młodzieży, a szczególnie jego przeszkolona architektura, która ma symbolizować przejrzystość współczesnej demokracji.

Już na początku zwiedzania uczniowie odnaleźli ślady dotyczące historii Polski, ponieważ maszty, na których powiewają flagi państw członkowskich wykonane zostały w Stoczni Gdańskiej. Również wchodząc do Parlamentu, spore wrażenie na uczniach wywarła wystawa „drogi do wolności”, gdzie uwagę przyciągało zdjęcie zniszczonej Warszawy wykonane po upadku powstania.

PRACA EUROPOSŁA OD KUCHNI

Na zaproszenie europarlamentarzysty Czesława Siekeirskiego przybyliśmy do Parlamentu Europejskiego. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wykładu o historii PE oraz ciekawostek związanych z jego życiem codziennym o czym opowiadała pani przewodnik Aleksandra Siwek asystentka europarlamentarzysty Bogusława Sonika. Z okien Parlamentu uczniowie podziwiali budynki należące do Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dowiedzieli się także jak wyglądają codzienne zajęcia parlamentarzystów. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem tematyką Unii Europejskiej, uczniowie na własne oczy oglądali to, co widują jedynie w telewizyjnych wiadomościach. Mogli przejść się po czerwonym dywanie prowadzącym do sali obrad Parlamentu Europejskiego, oraz zasiąść na miejscach, na co dzień zajmowanych przez europarlamentarzystów. Młodzież dowiedziała się między innymi, które należą do polskich europosłów. Po opuszczeniu sali plenarnej każdy uczeń otrzymał informator o instytucjach działających w ramach Parlamentu Europejskiego.

- Bardzo podobała mi się siedziba Parlamentu Europejskiego. Był to najlepiej zaprojektowany nowoczesny budynek, jaki widziałam. Z zabytków największe wrażenie zrobiła na mnie katedra w Strasburgu. W Niemczech nauczyłam się wielu nowych słówek, a podczas jednodniowej wizyty w Alzacji odświeżyłam swój francuski - przyznała Michalina Pałka uczennica klasy pierwszej Gimnazjum Językowego w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach.

alt