Przekazanie darów dla bezdomnych zwierząt

Gifts for homeless animals

W poniedziałek 28. października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem wybrali się do schroniska w Dyminach w celu przekazania darów tj.: karmy, miski, obroże, smycze, zabawki i inne akcesoria dla psów i kotów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zwierzęta, zapoznać się z procedurą ich adopcji oraz wysłuchać wielu ciekawych rzeczy na temat pracy w schronisku. Na pewno chętnie wrócą w to miejsce!

On Monday, October 28, representatives of the Student Council together with their supervisor went to the animal shelter in Dyminy to give gifts, such as food, bowls, collars, leashes, toys and other accessories for dogs and cats. Students had the opportunity to see the animals, learn about their adoption and hear many interesting things about working in a shelter. They will definitely come back to this place!

IMG 20191028 121516 HDRIMG 20191028 120335

IMG 20191028 202219