We wtorek, 17.09.2013r. w gazecie Echo Dnia, w dodatku RegioEdukacja ukazał się artykuł o naszej Szkole. Poniżej prezentujemy  tekst tej publikacji.

Tradycje i nowoczesność

Kolegium Szkół Prywatnych -  Szkoła Podstawowa, Gimnazjum Językowe oraz Liceum Ogólnokształcące nie tylko kształcą, ale także wychowują uczniów.

Efektywna nauka to podstawa, ale jest także miejsce na rozwijanie pasji i zainteresowań. Oferta kształcenia dostosuje się do potrzeb edukacyjnych rynku. Nie brakuje nowatorskich rozwiązań. Szkoła stawia na naukę języków, dlatego poszerzona została oferta szkoły podstawowej w tym zakresie.

Szkoła Podstawowa
W klasach 0 – III codziennie jest lekcja języka angielskiego i dodatkowo jedna godzina tygodniowo drugiego języka. Uczniowie do wyboru mają: francuski, niemiecki, hiszpański. W klasach IV – VI jest również pięć godzin tygodniowo języka angielskiego, a oprócz tego, dwie godziny nauki drugiego języka. Do wyboru: francuski, hiszpański, niemiecki. Kontynuowane jest od zeszłego roku, codzienne słuchanie przez najmłodszych muzyki klasycznej. Pozwala im to na lepszą koncentrację, ale pełni też funkcję rozwijającą. Słuchanie „pięć minut dziennie-codziennie” tej muzyki, wzbudza rosnące nią zainteresowanie.

Nie tylko nauka
W bieżącym roku zaproponowaliśmy szereg kółek zainteresowań dla dzieci, a największą frekwencją cieszą się: taniec, teatr, plastyka i oczywiście zajęcia sportowe jak piłka nożna dla chłopców.Są wśród nich również zabawy edukacyjne jak: English with smile, podczas których ćwiczymy język angielski, czy kółko Moja Mała Ojczyzna, którego celem jest uwrażliwienie na piękno regionu i podkreślenie znaczenia patriotyzmu lokalnego.
Generalnie uczniowie dużo czytają, więc jest kółko czytelnicze, a że czyta się również w języku angielskim, to jest również Klub Książki Anglojęzycznej.

W sposób szczególny
Absolutnie nowatorską propozycją były „Wakacje z KSP”, które będziemy kontynuować w następnych latach. Podczas tych wakacyjnych zajęć dzieci wspaniale bawiły się, wypoczywały, ale również ćwiczyły znajomość języka angielskiego, chodziły do kina, na wystawy i wycieczki, podczas których zdobywały wiedzę o regionie. Było mnóstwo zajęć sportowych, ale również tworzenie komiksów, pisanie reportaży czy wspólne przygotowywanie potraw. W roku przyszłym  oferta wakacyjna skierujemy również do rodziców.

Gimnazjum Językowe i Liceum Ogólnokształcące

Zaletą nauki języków w naszej szkole jest to, że uczniowie gimnazjum i liceum mają również zajęcia z native speakerem. W programie zajęć językowych są cztery godziny tygodniowo języka angielskiego oraz cztery godziny tygodniowo drugiego języka obcego, do wyboru język niemiecki, francuski lub hiszpański.
W liceum proponujemy profil biologiczno-chemiczny, przygotowujący do studiowana na przykład medycyny, czy biotechnologii. Szkoła koncentruje  się także na nauce matematyki i fizyki pod kątem studiów politechnicznych i uniwersyteckich oraz przedmiotów humanistycznych dla między innymi przyszłych studentów prawa. Zajęcia fakultatywne prowadzimy w małych grupach, co wpływa na efektywność kształcenia.

Uprawnienia

Z każdego języka prowadzone są dodatkowe zajęcia certyfikatowe, przygotowujące do egzaminów FCE – Cambridge English, CAE – Cambridge English oraz Zertifikat Deutsch B1. W trakcie tych lekcji uczniowie zapoznają się ze specyfiką międzynarodowych egzaminów językowych. Rozwijają sprawności językowe (czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie), a także poszerzają wiedzę na temat zagadnień gramatycznych i leksykalnych.

„KLUB KSP, czyli: Kultura, Sztuka, Pasja – lubię to!” Nowa propozycją jest członkostwo w klubie, którego działalność będzie opierać się na udziale uczniów w imprezach kulturalnych odbywających się w Kielcach, jak również na terenie kraju. Bę-dzie to uczestnictwo w projekcjach filmów, spektaklach teatralnych, wystawach muzeów i galerii sztuki. Działania te, będą zintegrowane z zajęciami językowymi, z wiedzą z zakresu filozofii, etyki, kultury i sztuki.

Od bieżącego roku szkolnego filozofia

Wprowadzamy nowy przedmiot – filozofię. Zagadnienia dotyczące natury świata i człowieka z pewnością zainteresują uczniów, a także pozwolą dogłębniej przygotować się do egzaminu maturalnego z przedmiotów humanistycznych.
Każdego roku obchodzimy Dzień Europy i Europejski Dzień Języków, to tradycja szkoły. Pokazujemy Europę i nas w Europie. Znajomość języków pomaga nam w sprawnym komunikowaniu się z innymi, a solidna wiedza w rozumieniu zjawisk i procesów, które zachodzą w otaczającym nas świecie. W tym roku zapraszamy do udziału w naszych imprezach również inne szkoły.

Inni są ważni

Temu służą działania charytatywne. Każdego roku wspomagamy wybraną rodzinę, która z różnych względów wymaga pomocy i wsparcia. Staramy się choć w niewielki sposób spełnić czyjeś marzenia, ale robić to taktownie i dyskretnie.

Dla uczniów od lat, corocznie organizowane są wycieczki edukacyjne w strefy niemiecko-, francusko- i anglojęzyczne mające na celu praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych, nabytych przez uczniów w czasie zajęć szkolnych. Poza zwiedzaniem ciekawych miejsc w innych miastach Europy owiedzani są rówieśnicy i ich szkoły a spotkania te stanowią zawsze źródło inspiracji. W ubiegłym roku szkolnym była to podróż przez Niemcy, Francję i Szwajcarię.

1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

Szkoła Podstawowa Kolegium Szkół Prywatnych mieści się w budynku przy ulicy Karczówkowskiej w Kielcach.

alt

Zajęcia w szkole to nie tylko nauka, ale także rozwijanie pasji i wrażliwości ucznia.