Praktyczna strona nauki - NSK Bearings Polska S.A. oczami licealistów

The practical side of science - NSK Bearings Polska S.A. through the eyes of high school students

W dniu 11 marca Uczniowie Pierwszego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach odwiedzili NSK Bearings Polska S.A.
NSK jest jednym z wiodących na świecie producentów łożysk tocznych oraz rozwiązań w zakresie techniki liniowej i układów kierowniczych.
Pierwszym punktem programu było otrzymanie przepustek uprawniających do wejścia na teren fabryki.
Po szkoleniu BHP, uczniowie zapoznali się z procesem produkcyjnym łożysk tocznych. Przeszli przez kuźnię, obróbkę tokarską, hartownię, obróbkę szlifierską G1 i G2 oraz montaż.
Inżynierowie odpowiadający za dany etap produkcyjny przedstawili jak przebiegają kolejne procesy na poszczególnych obróbkach.
Ciekawostką jest, że łożyska stosowane w samochodach elektrycznych wyposażone są w ceramiczne kulki, które nie przewodzą prądu elektrycznego.
Na terenie zakładu mieszczą się laboratoria: chemiczne, metalograficzne, metrologiczne.
Odpowiadają one za kontrolę jakości, w każdym z nich prowadzone są inne analizy (np. kontrola lepkości smarów, ryzyko korozji, mierzenie średnicy pierścienia z dokładnością do kilku mikrometrów; mikrometr - tysięczna część milimetra!).
W dziale - Logistyka, dowiedzieliśmy się, że wyprodukowane w Kielcach łożyska są dystrybuowane praktycznie na cały świat.
Bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego, pracownicy często się nim posługują. W fabryce również funkcjonuje język japoński.
Ostatnim punktem programu, był demontaż łożyska w DOJO QA.
Wizyta w NSK Bearings Polska S.A. była ogromnym źródłem wiedzy odnośnie procesów technologicznych, właściwości różnych substancji, korelacji między dziedzinami nauki, pracy zespołowej oraz istoty uczenia się języków obcych. Uczniowie od praktycznej strony poznali to o czym się na co dzień uczą w szkole.

.

nsk2nsk1