Konkurs Zuch

Cub Competition

W dniach 6-7 marca odbył się konkurs Zuch. Uczniowie sprawdzili się w samodzielnym rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu, który był zróżnicowany w zależności od klasy. Test uwzględniał elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej oraz matematycznej. Natomiast konkurs z języka angielskiego sprawdza znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów. Mamy nadzieję, że liczny udział najmłodszych uczniów zachęcił ich do pogłębiania wiedzy z języka angielskiego.

The competition took place on March 6-7. The students proved themselves in independently solving an integrated test that varied depending on the class. The test included elements of Polish, social science and mathematics education. The English language competition tests knowledge of vocabulary and basic phrases. We hope that the large participation of the youngest students encouraged them to deepen their knowledge of English.

zawody3-4 zawody3-5