Historia Szkoły

logo Kolegium Szkół Prywatnych jest najstarszą niepubliczną szkołą w Kielcach. Pomysłodawcami i założycielami placówki są dr Tadeusz Dziekan i mgr Andrzej Mroczek.
W roku 1992 z ich inicjatywy powstało Prywatne Liceum Zarządzania i Administracji mieszczące się przy ulicy Mielczarskiego 45. Rok późnej powołane zostało Liceum Ogólnokształcące a następnie Gimnazjum Językowe i Szkoła Podstawowa.
Poszerzony program nauczania języków obcych oraz swobodne łączenie zajęć fakultatywnych umożliwia naszym uczniom w pełni realizować zaplanowany tok nauki. Skuteczność takich rozwiązań potwierdza stuprocentowa zdawalność egzaminu maturalnego i osiąganie przez naszych absolwentów wyników należących do jednych z najwyższych w województwie na poziomie gimnazjum i szkoły podstawowej. Atutem szkoły jest znakomita kadra i niewielka liczebność uczniów w zespołach klasowych.

Istniejące od 1992 roku Liceum Ogólnokształcące w Kielcach może poszczycić się tym, że nasi byli uczniowie pełnią obecnie ważne i odpowiedzialne społecznie funkcje zarówno w kraju jak i za granicą. Są wśród nich lekarze, prawnicy, inżynierowie, ekonomiści, dziennikarze i przedsiębiorcy. To, że nie zapominają o dawnej szkole i dzielą się swymi sukcesami z nauczycielami i wychowawcami, zawdzięczamy szczególnej atmosferze i indywidualnemu podejściu do ucznia.
Nauka w Liceum zapewnia kształcenie w profilach: społecznym, politechnicznym, prawnym, medycznym, humanistycznym i językowym – gruntownie przygotowując uczniów do egzaminów i studiowania na uczelniach w tych kierunkach.
Od września 2016r rozpoczęło swą działalność Pierwsze Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące. W nowej Szkole zachowano profile kształcenia LO, a część przedmiotów prowadzona jest w języku angielskim.

Działające od 1995 roku Gimnazjum Językowe było pierwszą placówką tego typu w naszym regionie. Początkowo obejmowało dwie ostatnie klasy szkoły podstawowej a od 1 września 1999 roku w zreformowanym systemie kształcenia rozpoczęło działalność jako trzyletnia szkoła ponadpodstawowa przygotowująca do podjęcia nauki w liceum. Szkołę charakteryzuje wysoki poziom nauczania, co wielokrotnie potwierdziły rankingi wyników egzaminu gimnazjalnego w województwie świętokrzyskim, szczyci się również laureatami konkursów przedmiotowych stopnia wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
W Szkole
realizowany jest rozszerzony program nauczania języka angielskiego z udziałem native-speakerów, a jako drugi język uczniowie mogą wybrać niemiecki, francuski lub hiszpański. Chętni mogą również dodatkowo, fakultatywnie uczestniczyć w zajęciach nauki języka, którego nie wybrali jako obowiązkowy. Coroczne wycieczki edukacyjne do różnych państw Europy mają na celu naukę praktycznego wykorzystania umiejętności językowych. Ponadto uczniowie odbywają spotkania ze swoimi rówieśnikami uczestnicząc w ich zajęciach szkolnych.
Wyjazdy do największych teatrów w Polsce, zajęcia narciarskie i snowboardowe w ramach Białej Szkoły, szeroka propozycja zajęć dodatkowych pozwalają nie tylko rozwijać zainteresowania i umiejętności młodzieży, ale także budują pozytywne relacje wśród rówieśników oraz w kontaktach uczeń - nauczyciel.

Od 1 września 2015r rozpoczęło działalność Pierwsze Dwujęzyczne Gimnazjum, w którym język angielski jest językiem wykładowym części przedmiotów. W szkole realizowany jest poszerzony program nauczania z udziałem native-speakerów. Uczniowie obowiązkowo wybierają drugi język spośród: niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia bardzo dobry poziom nauczania.

Szkoła Podstawowa rozpoczęła działalność od 1995 r., początkowo w ramach dwóch ostatnich klas wchodzących w skład Gimnazjum Językowego, a jako osobna placówka wznowiła działalność w roku 2006. W nauczaniu najmłodszych od początku szkoła kieruje się najnowszymi programami, które nie tylko dostarczają uczniom niezbędnej wiedzy, ale również rozwijają ich talenty, zainteresowania i uczą kreatywnego działania. W szkole panuje przyjazna atmosfera, dzięki której każde z dzieci czuje się docenione i zauważone. Zespoły klasowe o małej liczebności dają nauczycielom możliwość zindywidualizowania procesu nauczania. Już od klasy „0” uczniowie rozpoczynają naukę dwóch języków obcych tj: angielskiego oraz do wyboru: niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. W ramach zajęć świetlicowych uczniowie mogą realizować swoje pasje plastyczne, muzyczne, sportowe i teatralne a także zamiłowania przyrodnicze, matematyczne i językowe jak również bezpiecznie spędzić czas w oczekiwaniu na przybycie rodziców.

1 września 2015r. rozpoczęła działalność Pierwsza Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa. Od pierwszej klasy część zajęć dydaktycznych prowadzona jest w języku angielskim. Realizowany jest również poszerzony program nauczania języka angielskiego z udziałem native – speakerów. Uczniowie obowiązkowo uczą się drugiego, wybranego języka: niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. W ramach zajęć świetlicowych dzieci mogą rozwijać zainteresowania i realizować pasje a także bezpiecznie spędzić czas z przyjaciółmi.

Kolegium Szkół Prywatnych prowadzi pierwsze i jedyne dwujęzyczne szkoły w województwie świętokrzyskim.

W ramach Kolegium Szkół Prywatnych działa sześć szkół:

• - Pierwsza Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa
  • - Europejska Szkoła Podstawowa