Klasa o profilu artystycznym. Nowa propozycja kształcenia w Gimnazjum Językowym Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach

W piątek 18.04.2014 w gazecie Echo dnia ukazał się artykuł o naszej Szkole oraz o nowym profilu klas w Gimnazjum Językowym KSP. Zapraszamy do zapoznania się jego tekstem.

Gimnazjum Językowe w Kolegium Szkół Prywatnych charakteryzuje przede wszystkim  wysoki poziom nauczania, co potwierdziły wieloletnie rankingi  wyników egzaminu gimnazjalnego w województwie świętokrzyskim. Gimnazjum Językowe i Liceum Ogólnokształcące mieszczą się przy ulicy Jagiellońskiej 109 A w Kielcach
Kolejnym krokiem w rozwoju Kolegium Szkół Prywatnych jest nowa oferta edukacyjna, która dotyczy nie tylko Gimnazjum Językowego, ale także Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej (znajduje się ona przy ulicy Karczówkowskiej 27 w Kielcach).
Profil artystyczny dla gimnazjalisty

W roku szkolnym 2014/2015 Gimnazjum KSP obok profilu językowego wprowadza nowy profil kształcenia – profilartystyczny. W trakcie trzech lat nauki w gimnazjum obok standardowych zajęć realizujących program nauczania i rozszerzony program z języków obcych, wprowadzone zostaną zajęcia dotyczące wiedzy o filmie, teatrze, tańcu, muzyce i sztukach plastycznych. Prowadzone przez specjalistów w tej dziedzinie.
- Dotychczas nie było takiej oferty edukacyjnej w naszym mieście. Chcemy uzupełnić tę lukę – mówi dr Marzanna Garmulewicz, przewodnicząca Rady Szkoły, nauczycielka fizyki. – Zauważamy wśród młodzieży duże zainteresowanie szeroko rozumianą sztuką. Młodzi ludzie coraz lepiej rozumieją, jak niezbędne są, nie tylko dla humanistów, umiejętności odczytywania kodu kultury we współczesnym świecie, gdzie różne formy twórczości mieszają się ze sobą. Ponadto nasza obecność w zintegrowanej Europie stawia konieczność rozumienia własnej kultury i kultury europejskiej, zarówno w aspekcie historycznym, jak współcześnie, również aby zachować tożsamość kulturową.
WIEDZA POTRZEBNA KAŻDEMU
Dla kogo jest profil artystyczny?
- Dla tych, którzy poszukują artystycznej inspiracji. Proponowana w trakcie nauki wiedza z zakresu nauk o kulturze, historii sztuki, poszczególnych dziedzin twórczości artystycznej, analizy dzieła artystycznego, jest niezbędna dla przyszłych humanistów, prawników, lekarzy, inżynierów – wszystkich, którzy chcą rozumieć otaczającą ich rzeczywistość i kreować ją – podkreśla Artur Knap- nauczyciel języka polskiego.
Kolegium Szkół Prywatnych od początku swojej działalności zwraca szczególną uwagę na szeroko rozumiany rozwój ucznia. Ważne jest nie tylko przygotowanie do egzaminów i realizowaniu celów dydaktycznych, ale także wychowanie do wartości. Podejmowane w tym zakresie działania są między innymi nakierowane na rozbudzanie potrzeb obcowania ze sztuką.
INTERDYSYPLINARNE  ZAJĘCIA  DODATKOWE
W bieżącym roku szkolnym szkoła rozpoczęła realizację autorskiego programu interdyscyplinarnych zajęć dodatkowych „Kultura, Sztuka, Pasja – Lubię to!” Jest on skierowany zarówno do uczniów klas gimnazjalnych, jak i uczniów klas licealnych. Uwzględnia wyjścia do kina, teatru  i galerii sztuki zintegrowane z zajęciami z języków obcych,  języka polskiego, etyki i wiedzy o kulturze. Opiera się o projekt „Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej” realizowany w Wojewódzkim Domu Kultury,  spektakle Teatru imienia Stefana Żeromskiego  i Kieleckiego Teatru Tańca oraz wystawy w kieleckich muzeach i galeriach- informuje nas autorka projektu Sylwia Szrek, nauczycielka języka angielskiego.

Zajęcia te dla uczniów są nie tylko interesujące, ale kształtują w nich wrażliwość i dojrzałość odbioru sztuki. Ponadto rozwijają ważne kompetencje, jak komunikowanie się z innymi ludźmi, krytyczne i logiczne myślenie czy aktywne współdziałanie w grupie. W program wbudowują się również wyjazdy do teatrów na znaczące i uznane przez krytyków przedstawienia w Warszawie czy Krakowie.

zd_1_copy_copy.jpg  zd_2_copy.jpg

Zainteresowanych rozpoczęciem nauki w Gimnazjum Językowym o profilu artystycznym, zapraszamy do siedziby Szkoły w Kielcach, ulica Jagiellońska 109 A, telefon 41-366-93-37, 41- 345-71-11, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Więcej informacji o Kolegium Szkół Prywatnych na stronie: www.ksp.edu.pl