"Wszystkie Kolory Świata"

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

alt

Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Nasza szkoła włączyła się w kolejny projekt zaproponowany przez UNICEF.

Celem projektu jest:
• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
• pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
• zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone

Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. A wystarczy zaszczepić dziecko, co ochroni je przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Niestety ponad 24 miliony dzieci, które rodzą się co roku nie otrzymuje podstawowych szczepień zaplanowanych w pierwszych latach życia. Problem ten jest poważny także w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, w którym zaledwie 39% wszystkich dzieci szczepionych jest przeciw najpoważniejszych chorobom wieku dziecięcego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci do 5 roku życia jest odra oraz tężec noworodkowy.

Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień wszystkich dzieci w Sierra Leone, tak by zredukować wskaźnik śmiertelności dzieci spowodowany powyższymi chorobami. Projekt „Wszystkie kolory świata” jest odpowiedzią na ten niezwykle poważny problem braku dostępu do szczepień. Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a do tego dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Program realizowany będzie na lekcjach wychowawczych oraz plastyki i techniki, na których uczniowie uszyją własnoręcznie szmaciane laleczki, które następnie zostaną adoptowane przez rodziców i dziadków naszych uczniów.

Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka otrzyma akt urodzenia, a w nim zapisane imię oraz kraj, z którego pochodzi.

alt

Najładniejsza lalka z naszej szkoły stanie do konkursu na Facebooku, gdzie wszyscy fani UNICEF będą mogli oddawać głosy na swoją faworytkę poprzez kliknięcie opcji „lubię to” pod zdjęciem. Wygra ta laleczka, która zbierze najwięcej głosów. Konkurs potrwa do 17 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone do 24 lutego 2012r.

Wyróżniona w konkursie placówka będzie miała okazję spotkać się z Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF – Majką Jeżowską, która wystąpi z koncertem na terenie szkoły.

Termin realizacji programu: 15 stycznia - 10 lutego 2012