We wtorkowym wydaniu  Echa Dnia ( z dnia 20.05.2014r.), ukazał się artykuł o naszej Szkole. Poniżej przedstawiamy tekst tej publikacji

Szkoła w Europie. Europa w Szkole

Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach czynnie świętowało Dzień Europy oraz 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Towarzyszyło temu wiele działań.

Wizyta u rówieśników w Anglii, gorąca debata o przyszłości Wspólnoty oraz Ukrainy, wycieczka na Słowację, poznawanie obyczajów i osobliwości naszych sąsiadów, a także przypominający o naszych Polskich skarbach wyjazd w Pieniny – to tylko niektóre z nich.

Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum Językowego i Liceum  w szczególny sposób obchodzili Dzień Europy.

DEBATA Z OKAZJI DNIA EUROPY

12 maja odbyła się Debata Młodzieży. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, między innymi uczniowie z Gimnazjum numer 9 w Kielcach, byli absolwenci Kolegium Szkół Prywatnych oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Kielce, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, a także Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Pierwsza część spotkania dotyczyła charakterystyki państw sąsiadujących z Polską. W drugiej części odbyła się debata panelowa. Gorąca dyskusja dotyczyła trzech tematów: roli Polski w integracji Ukrainy z Unią Europejską, bezpieczeństwa energetycznego oraz warunków ewentualnego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.
W trzeciej części wydarzenia wystąpili goście z Urzędu Marszałkowskiego, którzy zapoznali uczniów z perspektywą rozwoju Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Artur Kosmala oraz Ireneusz Sobala z Centrum Informacji Europejskiej zapoznali słuchaczy z procesem przyznawania dotacji unijnych w ramach programów takich, jak na przykład Kapitał Ludzki, a także udzielali porad dotyczących pozyskiwania funduszy unijnych.

DZIEŃ EUROPY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Także uczniowie Szkoły Podstawowej Kolegium Szkół Prywatnych świętowali Dzień Europy. Pojawiły się kolorowe flagi, pełni zaangażowania młodzi przewodnicy po krajach członkowskich, ciekawe „stoiska” prezentujące osobliwości różnych krajów.

Uczniowie przygotowali specjalne prezentacje na temat poszczególnych krajów europejskich i oprowadzali z werwą swoich gości, cztero- i pięciolatków z kieleckich przedszkoli, szlakiem tradycji, kultury i smaków współczesnej Europy. Projektowi patronowały konsulaty Francji i Niemiec.

PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY

Również zorganizowany w dniach 2 – 9 maja pobyt w Anglii był dla uczniów Kolegium Szkół Prywatnych źródłem niezapomnianych wrażeń i inspiracji. Ogromne emocje wzbudziła wizyta w angielskiej szkole.

- Wiemy, po co uczymy się języków obcych. Super się rozmawiało – komentowały uczennice gimnazjum. Wizyta w zespole szkół w Dover rozpoczęła się zaskakującym stwierdzeniem tamtejszego nauczyciela Phila Egana, który nazwał gości z Polski szczęściarzami i wybrańcami tłumacząc, że większość angielskich uczniów nigdy nie była poza granicami swojego kraju, a nawet w Londynie!

Wspólne zajęcia i rozmowy były świetną nauką przez zabawę. Również zwiedzanie Londynu stało się źródłem wspaniałych emocji. Niektórzy zadeklarowali nieodpartą chęć zamieszkania i studiowania w stolicy Anglii. Zakwaterowanie u brytyjskich rodzin było doskonałą okazją do zapoznania się z życiem codziennym mieszkańca Londynu oraz służyło doskonaleniu umiejętności językowych. Uczniowie w każdym ze zwiedzanych miejsc wykonywali zadania językowe, aby ćwiczyć umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce. A zwiedzanych miejsc była „niezliczona” ilość: na czele z Królewskim Obserwatorium Astronomicznym, mostami Tower i Millenium, Westminster Abbey, gdzie m.in. odbył się ślub stulecia Kate und Williama, czy National Gallery.

Projekt wzmocnił poczucie uczniów, iż rzeczywiście jesteśmy szczęściarzami mogąc swobodnie podróżować po Europie, poznawać nowe kultury i zaprzyjaźniać się z rówieśnikami z innych krajów.

WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ

Wspaniałą okazją do przekonania się o walorach podróżowania i zwiedzania była też wycieczka do naszych południowych sąsiadów, członków Unii Europejskiej – Słowaków. Po przekroczeniu granicy uczniowie udali się do Levoczy, gdzie atrakcją jest przepiękna, wielobarwna starówka oraz gotycki kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Spisskiego Hradu - zabytkowego kompleksu zamkowego z przełomu XI i XII wieku, który jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie. Nie obyło się bez górskich wędrówek. Duże wrażenie zrobiła na uczniach niezwykła Demianowska Jaskinia Wolności. A wiele radości dostarczył pobyt w Parku Wodnym „Tatralandia” w Liptowskim Mikulaszu. W drodze powrotnej uczniowie rozkoszowali się widokami na najwyższe szczyty Tatr – Gerlach i Łomnicę z Kieżmarka - pięknego średniowiecznego miasteczka. Widok Tatr z innej perspektywy dostarczyła wizyta w Zakopanem.

WYCIECZKA W PIENINY

Natomiast w czasie matur trzecia klasa gimnazjum wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Ciekawy i różnorodny program służył uwrażliwieniu uczniów na Polskie skarby narodowe. My też mamy czym się chwalić w Europie!

Zorganizowane przez Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach imprezy i wyjazdy przysłużyły się uczniom otwierając ich na świat, na kulturę i obyczaje europejskich sąsiadów oraz pokazały, że Polska jest też krajem wartym zwiedzania. Przyświecająca KSP idea, głosząca iż fajna przygoda jest dobrą szkołą, sprawia, że proponowane zajęcia tworzą szkołę, która jest fajną przygodą.