W piątek, 2 sierpnia 2013r, w Gazecie Echo Dnia ukazał się artykuł o naszej szkole. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z tekstem tej publikacji.

 Wakacje z Kolegium Szkół Prywatnych

Do szkoły w wakacje? Czemu nie! Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach zapewnia swoim uczniom zajęcia opiekuńczo – wychowawcze

Wycieczki, gry i zabawy sportowe, zajęcia kulinarne i warsztaty artystyczne, zabawa w teatr i poznawanie tajników warsztatu dziennikarskiego – między innymi te atrakcje czekają na uczestników półkolonii. Drugi turnus rusza w poniedziałek 5 sierpnia, o godzinie 7.

Na uczniów czekają dwa tygodnie atrakcji. O nudzie nie może być mowy! W ofercie Wakacji z Kolegium Szkół Prywatnych znalazły się bardzo zróżnicowane zajęcia. Zawód reporter to poznawanie pracy dziennikarza i tworzenie komiksów, talent show to z kolei inscenizacja widowiska teatralnego, ale uczestnicy zajęć zapoznają się z każdym jego elementem: scenariuszem, scenografią, reżyserią czy kostiumami. W programie znalazło się też wakacyjne gotowanie, czyli zajęcia kulinarne i sztuka dekorowania stołu. Małym modnisiom na pewno do gustu przypadną warsztaty pod hasłem: tańcowała igła z nitką, podczas których przewidziana jest nauka projektowania i szycia strojów oraz modeling! Nie zabraknie elementów językowych. Zajęcia Use of English to wycieczki połączone z tematycznymi zadaniami.

Tak wygląda propozycja na turnus sierpniowy. Jest inna od tego, co pedagodzy z Kolegium Szkół Prywatnych przygotowali na lipcowe zajęcia, które już za nami. Co o półkoloniach lipcowych myślą ich uczestnicy? Spytaliśmy o zdanie rodziców.

WIDAĆ EFEKTY NAUKI

- Wybraliśmy Szkołę Podstawową w Kolegium Szkół Prywatnych ze względu na naukę języków. Słyszeliśmy dobre opinie o tej szkole – mówi pani Mariola, mama Oliwiera, ucznia klasy trzeciej. Przyznaje, że efekty nauki widać. – We wrześniu będzie kontynuował naukę angielskiego i francuskiego. Rzeczywiście znajomość języka angielskiego u Oliwiera jest większa niż u jego rówieśników z innych szkół. Natomiast jeśli chodzi o francuski, to rzadko dzieci uczą się tego języka w innych placówkach.

Oliwier w swojej szkole był także w wakacje. – Spędził tydzień na półkoloniach organizowanych w Kolegium Szkół Prywatnych. Bardzo ucieszył się na ten pomysł, ponieważ lubi swoją szkołę, a jeszcze bardziej swoich kolegów, których trochę mu brakuje – przyznaje mama chłopca. – W czasie zajęć najbardziej przeżywał rozgrywki sportowe.

Więcej…

W dniu 11 kwietnia 2013 r. w dodatku do gazety Echo Dnia -   ukazał się artykuł w dziale REGIOEDUKACJA.  A oto tekst wywiadu z uczniami Gimnazjum Językowego i Liceum Ogólnokształcącego oraz z nauczycielami KSP:

Pasje i talenty naszych uczniów

Osiągają sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, ale mają także czas na realizacje swoich czasami niezwykłych zainteresowań.

Zuzia jest znakomita z języka angielskiego, a oprócz tego tańczy. Klaudia projektuje ubrania, a Kinga jako modelka pracowała w Chinach. Z kolei Maciek jest Wicemistrzem Europy w rajach enduro, a Antek trenuje squasha. Takich uczniów jest więcej, poznajcie ich!

- Lubię podróżować i chyba właśnie stąd wzięło się moje zainteresowanie geografią – przyznaje Paulina Wujek z klasy drugiej gimnazjum w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach. – Tę pasję zaszczepili we mnie rodzice – zdradza. Poznawaniu świata poświęca każdą wolną chwilę.

W drugim etapie XXXIX Olimpiady Geograficznej w Pińczowie był Stefan Mader, uczeń klasy I A Liceum Ogólnokształcącego w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach. Ale dla niego nauka geografii nie jest celem samym w sobie.

Więcej…

We wtorek 21 maja 2013 r. w  gazecie Echo Dnia w dziale REGIOEDUKACJA po raz kolejny ukazał się artykuł naszej Szkole. Przedstawiamy Państwu tekst tej publikacji.

Podróż dookoła zjednoczonej Europy

Szkoła Podstawowa, Gimnazjum Językowe i Liceum Ogólnokształcące Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach podobnie jak w roku ubiegłym hucznie świętowało Dzień Europy. Nie zabrakło ciekawych pokazów, konkursów i poczęstunku!


- Dzień Europy uświadamia nam, że Europa jest jednością i my też jesteśmy jej obywatelami. Każdy z nas może dowiedzieć się dużo o Europie i uczestniczyć
w życiu wszystkich Europejczyków – mówi Jakub Sala z klasy szóstej.

W poniedziałek 13 maja w Szkole Podstawowej w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach był obchodzony Dzień Europy pod hasłem „Podróż dookoła zjednoczonej Europy”.

UNIA EUROPEJSKA BEZ TAJEMNIC

Celem tego  wydarzenia było przybliżenie tematyki Unii Europejskiej najmłodszym uczniom, popularyzacja wiedzy o wybranych państwach należących do Unii Europejskiej, ich historii,  geografii, sztuce, nauce, sławnych postaciach, potrawach kulinarnych jak również uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu.

W świętowanie była włączona cała społeczność szkolna, a przygotowania trwały kilka tygodni. Właśnie kilka tygodni temu uczniowie klas: czwartej, piątek i szóstej wylosowali państwa, na temat których przygotowali informacje dla najmłodszych. Wśród tych krajów znalazły się: Malta, Bułgaria, Słowenia, Finlandia oraz Szwecja.

Każda z prezentacji była niezwykle oryginalna, ponieważ dzieci same opracowały scenariusz swoich przedstawień, odgrywali opracowane przez siebie scenki i skecze związane z kulturą i historią krajów. Najmłodsi z zainteresowaniem uczestniczyli w tej inspirującej podróży po Europie świetnie się przy tym bawiąc.

Więcej…

We wtorkowym wydaniu Echa Dnia w dziale REGIOEDUKACJA  (z dn.23.04.2013 r.) został zamieszczony artykuł o naszej Szkole. Wywiadu udzielili nauczyciele z Gimnazjum Językowego i Liceum Ogólnokształcącego KSP. Poniżej zamieszczamy tekst tej publikacji

Szkoła, która pomaga uczniom rozwinąć skrzydła

Gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach stawiają nie tylko na rozwój wiedzy i umiejętności młodzieży.

- Za kilka, kilkanaście lat to właśnie ci młodzi ludzie będą kreować naszą rzeczywistość. Dlatego zależy nam, by jak najlepiej przygotować uczniów do życia – mówi Marzanna Garmulewicz, nauczycielka fizyki w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach.

- Wpajamy uczniom szacunek dla powszechnie przyjętych wartości, aby stali się godnym naśladowania przykładem. Naszym zadaniem jest połączenie tradycyjnych wartości z otwartością na zmiany zachodzące w świecie – mówi Marzanna Garmulewicz. – Między innymi właśnie ten cel znalazł się w misji szkoły. Misja została określona i zaakceptowana przez wszystkich nauczycieli kilkanaście lat temu, ale patrząc z perspektywy czasu oraz zmian społeczno-politycznych, staje się ona coraz bardziej aktualna. Nasze założenia nie tylko nie tracą na wartości, ale nieustannie zyskują.

AKTYWNI MŁODZI OBYWATELE

Wiele działań Kolegium Szkół Prywatnych koncentruje się właśnie w obrębie tej misji.

- Przede wszystkim chcemy jak najlepiej przygotować uczniów do udziału w życiu społecznym, żeby stali się aktywnymi obywatelami regionu, kraju oraz Europy – podkreśla Ewa Kolus, nauczycielka historii w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym.

Młodzież już od najmłodszych lat, niemal na własnej skórze, poznaje mechanizmy demokracji.

- Co roku odbywają się wybory do samorządu szkolnego. Uczniowie mogą w nich aktywnie uczestniczyć. Jest więc kampania przedwyborcza, debata, podczas której kandydaci prezentują swoje programy oraz same wybory. Przy okazji wyborów prezydenckich czy parlamentarnych również takie organizujemy w szkole, szczególnie dla młodzieży licealnej, żeby mogła posmakować, co to znaczy, że każdy z nas dysponuje tym jednym głosem. To kształtowanie świadomości obywatelskiej to jeden z ważniejszych celów, jaki nam przyświeca – podkreśla Ewa Kolus.

Młodzież poznaje swoje miejsce we Wspólnocie Europejskiej.

- Zależy nam, żeby stali się przyszłymi, aktywnymi obywatelami Europy, żeby z dumą przyznawali się do swoje polskości. Dlatego co roku, w maju organizujemy Dzień Unii Europejskiej, przy okazji którego uczniowie gruntowanie poznają historię Unii Europejskiej, ojców-założycieli, tradycję, kulturę i ustroje państw członkowskich – wymienia Ewa Kolus.

PATRIOTYZM REGIONALNY

To poznawanie zaczyna się jednak od tego, co najbliższe.

- Chcemy kształtować postawę patriotyczną poprzez okazywanie szacunku do historii, kraju, regionu i kulturowego dziedzictwa. Uczymy dumy z własnej ojczyny, zarówno tej dużej, jak i tej małej, najbliższej. Pomagają w tym konkursy o charakterze regionalnym – wyjaśnia Ewa Kolus. – Jednym z nich, realizowanym cyklicznie, jest konkurs „Rodzinne korzenie – zostań badaczem domowej historii”. Już odbyły się cztery jego edycje. Za każdym razem spotkał się z dużym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy, ponieważ poprzez poszukiwanie własnych korzeni, młodzież poznaje historię regionu, uczy się zbierać materiały, stając się badaczami tej historii.

Innym projektem edukacyjnym, w którym bierze udział młodzież z klas pierwszej i drugiej gimnazjum jest konkurs zorganizowany przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a dotyczy historii ludności żydowskiej na terenie Kielc. Jej tragiczne losy pozwalają na głębszą refleksję na temat jednej z głównych zasad demokracji, czyli poszanowania praw drugiego człowieka.

- Jednym z zadań było wyszukanie wszelkich informacji na temat wskazanego miejsca, jego historii oraz ludzi z nim związanych. Jest też postawiony duży akcent na historię mówioną, na przekazy ustne, sięganie do wiedzy poprzednich pokoleń, ale z perspektywy współczesności. Jak wiemy, to spojrzenie jest zupełnie odmienne – zauważa Marzanna Garmulewicz.

Więcej…

W marcowym wydaniu Echa Dnia w dziale REGIOEDUKACJA ukazał się wywiad z nauczycielkami Szkoły Podstawowej KSP. Przedstawiamy Państwu tekst tego artykułu.

Szkoła z pasją

Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach w tym roku świętuje 20-lecie istnienia. Pracują w nim nauczyciele, którzy twierdzą, że sucha wiedza, to dziś za mało!

Biała szkoła w Białce Tatrzańskiej, lekcje z muzyką klasyczną, taniec, kółko czytelnicze, a może… wędkowanie? Uczniowie Szkoły Podstawowej nie tylko uczą się, ale również odkrywają świat i swoje zainteresowania.

ROZWÓJ INTELEKTUALNY I EMOCJONALNY

- Doskonale wiem, co ta szkoła ma do zaoferowania swoim uczniom, ponieważ sama jestem jej absolwentką. Dzięki niej dostałam się na wymarzony kierunek na Uniwersytecie Warszawskim, skąd powróciłam właśnie tu, by śladem moich nauczycieli, uczyć dzieci z pasją – mówi Matylda Gizowska, polonistka w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, która jest również koordynatorem i menadżerem Centrum Edukacyjnego British Council.

Niezmiennie od lat Kolegium Szkół Prywatnych stawia nie tylko na rozwój intelektualny uczniów, ale również emocjonalny. Organizowane są różnego rodzaju zajęcia pozaszkolne: lekcje filmowe, muzealne, plenerowe. Uczniowie wyjeżdżają do Białki Tatrzańskiej skosztować białego szaleństwa. Także wiosną odbywają się kilkudniowe wycieczki. W zeszłym roku dzieci były na Słowacji, w tym zwiedzą między innymi Pragę.

- Te wycieczki są znakomitą okazją do rozwijania wrażliwości uczniów na otaczający ich świat. Są połączeniem kilku aspektów rozwoju dziecka – podkreśla Matylda Gizowska. –Zależy nam, żeby wspierać naszych uczniów w procesie ich kształcenia i uczyć logicznego myślenia, co teraz jest bardzo ważne. Liczy się kreatywność, a nie tylko sucha wiedza, stąd pomysł wprowadzenia w naszej szkole różnych projektów edukacyjnych.

Jednym z nich jest projekt „Projekt – Książka” a nad jego realizacją czuwa nauczyciel języka angielskiego, Agata Jarząbek.

- Oprócz wielu zalet takich jak: obcowanie ze słownictwem i składnią angielską głównym aspektem projektu jest wypracowanie w uczniach lekkości
w przyswajaniu anglojęzycznych treści jak również elastyczności w ich konstruowaniu. Kształtuje się także odwaga mówienia w języku angielskim
- ponieważ zadaniem ucznia jest nie tylko przeczytanie książki, wykonanie ćwiczeń do treści i nauka wybranych wyrażeń z lektury lecz przede wszystkim przeprowadzenie przed klasą prezentacji na temat bohaterów i treści ogólnej książki. Wyżej wymienione umiejętności są kluczowe
w efektywnej nauce języka angielskiego, dlatego projekt realizowany jest już w klasach IV szkoły podstawowej.

- Zazwyczaj na lekcjach angielskiego omawia się materiał i stawia się na odtwarzanie. My natomiast trenujemy wszystkie umiejętności jednocześnie
i umożliwiamy dzieciom kreatywne użycie języka. Ważne, żeby uczeń rozumiał tekst pisany, słuchany, biegle wypowiadał się na rozmaite, spontanicznie rzucane tematy– dodaje Agata Jarząbek.

Więcej…

Strona 3 z 3