Dziesiąty dzień podróży dookoła świataÂ(ostatni dzień Ferii Zimowych z KSP '2016)

29 stycznia (piątek) w ostatnim dniu naszej podróży dookoła świata przyszedł czas na podsumowanie. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie wszystko to, co nas zaciekawiło, zadziwiło i zainspirowało w różnych rejonach świata. Prawdziwym sprawdzianem wiedzy był zaś pełen wyzwań Niesamowity Wyścig Dookoła Świata. Wytężaliśmy wzrok i umysł, żeby z rozrzuconych po szkole liter ułożyć nazwy wielkich miast świata i odnaleźć je na mapie. W ozdabianiu arabskiej mozaiki liczyła się szybkość, staranność, ale i praca zespołowa. Dużym wyzwaniem było dla nas trafienie woreczkiem w wylosowane państwo Europy, za to bez problemu poradziliśmy sobie z odnalezieniem w morzu chińskich znaków dwóch identycznych symboli. Finałowe zadanie wyłoniło zwycięską drużynę, na którą czekała smakowita nagroda.
Po południu był czas na refleksje. Odkryliśmy, że choć nasz świat jest pełen różnorodności i egzotyki, to jednak my ludzie nie różnimy się tak bardzo między sobą. Zastanowiliśmy się, jak by to było, gdyby ludzie przestali ze sobą walczyć, a zaczęli się uczyć od siebie nawzajem. Wreszcie doszliśmy do wniosku, że musimy dbać o naszą planetę, jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się tak ogromną różnorodnością życia na Ziemi.

29.01.201629.01.16c

Więcej…

Antarktyda – w krainie wiecznego lodu ...

28 stycznia (czwartek) wyruszyliśmy na południe do mroźnej Antarktydy. Wspólnie z pingwinem cesarskim próbowaliśmy odkryć tajemnice tego wciąż mało zbadanego kontynentu. Następnie wykonaliśmy makietę, która będzie zdobiła świetlicę szkolną i przypominała nam o naszej niezwykłej podróży...
Na koniec wzięliśmy udział w quizie, dzięki któremu poznaliśmy wiele ciekawostek o krainie wiecznego lodu.

28.01.16a28.01.16
Z wizytą u Indian

27 stycznia (środa) zwiedzaliśmy Amerykę Północną. Swoją wędrówkę po tym pięknym kontynencie rozpoczęliśmy od Meksyku. Poznaliśmy tradycję i kulturę tego kraju, a także codzienne życie jego mieszkańców. Wspólnie z Marią i Antoniem- meksykańskimi znajomymi- bawiliśmy się w zabawy pochodzące z tego zakątka świata. Na zakończenie wędrówki wykonaliśmy własną Piniatę oraz skosztowaliśmy pysznych nachosów. Mieliśmy również okazję wysłuchać i obejrzeć prezentację absolwentki naszej szkoły - Gimnazjum Językowego w Kielcach - Mai Krzemińskiej, która spędziła cały rok szkolny w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, uczęszczając do Mustang High School w stanie Oklahoma. Maja opowiadała fascynujące historie o tym  kraju, prezentując zdjęcia i filmy z Ameryki. Można było zobaczyć Disneyland, przepiękne plaże stanu California, Hollywood Hills jak również oryginalną indiańską biżuterię Słuchaliśmy swojej starszej koleżanki jak opowiadała zabawne historyjki rozmawialiśmy z nią po angielsku o tym jak ważna jest nauka języków obcych.
27.01.16a27.01.16

Ameryka Południowa

26 stycznia (wtorek), aby odkryć tajemnicze hasło musieliśmy wykonać wiele zadań sprawnościowych i nauczyć się zwrotów grzecznościowych w języku hiszpańskim. W czasie odpoczynku oglądaąc film poznaliśmy historię papugi, Ary modrej, zamieszkującej tereny Brazylii. Po obiedzie poznaliśmy legendę o pasterzu Kalidim i pochodzeniu kawy, potem sami przygotowaliśmy i degustowaliśmy kawę Inkę, kakao oraz brazylijskie ciasteczka czekoladowe. Na zajęciach plastycznych zrobiliśmy drzewo kakaowca z papieru kolorowego i plasteliny. Każdy kolorował szkice wybranych zwierząt Ameryki Południowej, potem wspólnie z tych kolorowanek stworzyliśmy album. Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy film z cyklu "Była sobie Ziemia: Puszcza Amazońska".

26.01.16a26.01.16

Podróż do Afryki

25 stycznia (poniedziałek) pojechaliśmy do Afryki. Poznaliśmy warunki geograficzne i klimatyczne tego kontynentu oraz poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące sawanny i dżungle. Wiele też dowiedzieliśmy się na temat życia małych mieszkańców Afryki - o ich zabawach, szkołach i domach.. Wzięliśmy udział w przeglądzie tradycyjnej sztuki afrykańskiej, poznaliśmy cechy masek plemiennych i talizmanów, a później, na zajęciach plastycznych własnoręcznie wykonaliśmy takie maski.

25.01.16a25.01.16

Strona 5 z 10