Dzień Europy w gimnazjum i liceum

Dnia 9 maja gimnazjaliści i licealiści świętowali Dzień Europy.
Z tej okazji uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę na temat takich państw jak: Włochy, Niemcy, Republika Czeska, Portugalia, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania. Przygotowane prezentacje zawierały informacje dotyczące historii, geografii, kultury oraz kuchni wspomnianych krajów. Uczestnicy imprezy wzięli również udział w debacie na temat: "Plusy i minusy przynależności do Unii Europejskiej - Brexit". Celem debaty było wzmocnienie świadomości, że wszyscy w Europie jesteśmy sobie potrzebni. Możemy dzielić się naszymi doświadczeniami, poglądami, dobrami. Możemy być solidarni i kooperować ze sobą. Po omówieniu kwestii Brexitu odbyły się krótkie warsztaty polegające na pokazaniu skutków przerwania więzi łączących poszczególne ogniwa. Doszliśmy do ważnego wniosku, że potrzebujemy innych, nikt nie chce żyć w izolacji, zmarginalizowany i zamknięty w hermetycznych poglądach.
Na zakończenie obchodów wszyscy mogli skosztować specjałów kuchni europejskiej – a w szczególności deserów przygotowanych przez uczniów.

2 8

Więcej…

Dzień Europy w szkole podstawowej

We wtorek, 9 maja, świętowaliśmy Dzień Europy. Barwne stroje i flagi oraz przepiękne piosenki i występy przygotowane przez uczniów klas 0-IV sprawiły, że uroczystość ta miała niezwykle radosny charakter. Taka wszakże jest Europa - kolorowa i różnorodna, a jednak zjednoczona.

17

Więcej…

Konkurs "GALILEO"

Właśnie otrzymaliśmy wyniki ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego "GALILEO", w którym brali udział uczniowie naszej szkoły.
Z radością informujemy, że w poszczególnych grupach wiekowych laureatami zostali: Piotr Knapczyk z kl. 4a, Karolina Wałdoń z kl. 2A, oraz Ilona Mucha i Pola Jaros z kl. 3G1.
Wyróżnieni uczniowie to: Kacper Lewandowski z kl. 4p i Amelia Domagała z kl. 4a, Mateusz Bzymek z kl. 6p, Filip Sornat z kl. IA, Patrycja Wypych z kl. IIA oraz Dominik Biały i Dawid Kulik z kl. IIIG2.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Nasze "Zuchy"

Tradycją naszej szkoły stał się udział naszych podopiecznych w ogólnopolskim konkursie "Zuch". Dziś bystre głowy uczniów
KSP zmierzyły się z testem sprawdzającym wszechstronną wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki oraz przyrody. Jutro dalszy ciąg zmagań najmłodszych - test z języka angielskiego.

DSC05544 DSC05546
Więcej…

Konstytucja 3 Maja – lekcja historii i tradycji

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była okazją do pielęgnowania i krzewienia wspaniałych wartości i tradycji. W tym roku uroczystości uświetnił swą obecnością Męski Zespół Wokalny Kompany – to piękne, kiedy tradycje mogą być przekazywane wnuczkom przez ich dziadków.

    SAM 2391 SAM 2418

 

Więcej…

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dziś obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, potocznie nazywaną Konstytucją 3 Maja. Ustawa ta, była pierwszą w Europie a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Akademię uświetnił swą obecnością Męski Zespół Wokalny Kompany, który zaprezentował pieśni patriotyczne.

gim lo 01 gim lo 02

Więcej…

Dzień szósty – Londyn vol. 2- ostatni dzień wycieczki edukacyjnej 2017

Kto wymyślił zbiórkę o 6.00 rano??? Nikt nie chce się przyznać (i dobrze bo nikt by go nie lubił...). Na szczęście pożegnanie z rodzinami było wzruszające (klasyczny dylemat kulturowy: ile razy całujemy się w policzek na pożegnanie?), a potem szybciutko wróciliśmy do snu (w autokarze). O 10.00 byliśmy gotowi na podbój Londynu. Tym razem wybraliśmy ekstremalnie zatłoczone miejsca..., a to oznacza kiepskie zdjęcia. Pierwszy punkt programu Portobello Market – czyli słynny pchli targ w dzielnicy Notting Hill (a propos sklep z książkami podróżniczymi też znaleźliśmy:-). Następnie część edukacyjno-naukowa: Science Museum i Natural History Museum (jak łatwo się domyślić grupa rozbiła się na dwa wrogie obozy: część chciała zostać dłużej w muzeum nauki, a część historii naturalnej). Tutaj też miały miejsce ostatnie zadania językowe, uff... koniec nauki, aż do 4 maja :-). Nikt się nie spodziewał, że dopiero teraz czeka nas katastrofa... China Town i Picadilly Circus o 16 w sobotę!!! Tłum był większy niż na wyprzedaży w Biedronce :-). Daliśmy radę (szczególnie, że było to wymarzone miejsce, żeby wydać resztę funtów). I w ten sposób dotarliśmy do ostatniego punktu programu na dziś: Hyde Park, a szczególnie Speaker's Corner. PS. Z Londynu wyjechaliśmy o 19.00 GMT. Kolejne meldunki niebawem. PS1. 23.38 - Jesteśmy w Eurotunelu, za 30 minut wracamy na kontynent :-) PS3. 1.20 (nasz czas), jedziemy już po prawej stronie drogi ;-)

18198276 1572277259473214 8650616048041916086 n18198985 1572277152806558 8096313885474417703 n

Więcej…

Dzień piąty – Exeter z bliska

Wreszcie przyszła pora na zapoznanie się z miastem, w którym od 4 dni śpimy – Exeter. Stolica Devonu sprawiała na nas doskonałe wrażenie od początku (jedyna niedogodność to intensywność ruchu drogowego – korki...). Wczesnym rankiem zameldowaliśmy się pod zamkiem Wilhelma Zdobywcy. Aura tym razem była nieco mniej łaskawa (choć mieszkańcy uśmiechali się lekceważąco „to nie jest żaden deszcz...”). Mimo to wysłuchaliśmy historii początków osady nad rzeką Exe. Sam zamek, a właściwie jego ruiny zrobiły mniejsze wrażenie niż okalający osadę mur z czasów rzymskich. Bardzo szybko wypogodziło się i zanurzyliśmy się w świecie fikcji. W Exeter studiowała autorka książek o Harrym Potterze – J. K Rowling, stąd wiele pierwowzorów świata znanego z literatury ukazało się naszym oczom. Ulica Pokątna, herb Gryffindoru, wystrój sal w Hogwarcie. Następnie trafiliśmy do prawdziwej, ale również malowniczej The Quey – starej dzielnicy portowej (nad rzeką Exe). Fantastyczne domki i pozostałości po średniowiecznym handlu morskim stały się tłem do zadania językowego przygotowanego na dzisiejszy dzień. Po solidnym odpoczynku (i zakupach, duże miasto daje niekończące się możliwości wydawania pieniędzy) odwiedziliśmy siedzibę władz miasta (i salę obrad rady miejskiej), a następnie udaliśmy się do katedry św. Piotra – majestatycznej budowli o najdłuższym sklepieniu w Europie. Przed katedrą obowiązkowo zdjęcie i powrót do domów.

18155828 1571501696217437 4906788774341577394 o18119077 1571502329550707 500217172610132216 n

Więcej…

Strona 8 z 55